Najlepší učitelia získali takmer 200 000 Sk v súťaži Cena Slovak Telekom

23.11.2006 Celý región

(BRATISLAVA, 21. novembra 2006) – Prvý ročník prestížnej súťaže Cena Slovak Telekom vyvrcholil ocenením víťazov a odovzdaním atraktívnych finančných od...
(BRATISLAVA, 21. novembra 2006) – Prvý ročník prestížnej súťaže Cena Slovak Telekom vyvrcholil ocenením víťazov a odovzdaním atraktívnych finančných odmien. Cieľom súťaže bolo oceniť kreativitu a invenčný prístup učiteľov a podporiť výmenu ich najlepších skúseností z využívania počítačov a internetu vo vyučovacích predmetoch.

Absolútni víťazi v troch kategóriách dostali finančné odmeny po 30 000 Sk. Najtvorivejšou učiteľkou v kategórii Špeciálne školy sa stala Mgr. Jarmila Strechová zo Špeciálnej ZŠ v Drietome, v kategórii Základné školy exceloval Mgr. Peter Pallo zo ZŠ R. Dilonga z Trstenej a v kategórii Stredné školy vyhral PaedDr. Jozef Beňuška z Gymnázia V. Paulínyho-Tótha z Martina. Celkovo 186 prác tvorí užitočnú virtuálnu knižnicu, dostupnú všetkým záujemcom na stránke www.cenast.sk.

Súťaž Cena Slovak Telekom bola vyhlásená 25. apríla 2006 a ukončená 30.septembra 2006. Záštitu nad súťažou prevzalo Ministerstvo školstva SR. „ Cieľom Ministerstva školstva SR je intenzívne podporovať rozvoj slovenských škôl tak, aby dokázali konkurovať ostatným školám v Európe. Používanie počítačov, internetu a ďalších moderných technológií k nim nevyhnutne patrí. Chceme motivovať aj našich pedagógov, aby spoznali výhody ich používania, dokázali pripraviť žiakom atraktívne hodiny a neustále pracovali aj na svojom ďalšom vzdelávaní, ” uviedla Bibiana Obrimčáková, štátna tajomníčka Ministerstva školstva SR.

Počas viac ako päťmesačného trvania súťaže prihlásilo 183 učiteľov svoje práce na stránke www.cenast.sk. Ich úlohou bolo písomne spracovať vlastné metodické skúseností z aplikovania rôznych info-komunikačných nástrojov vo vzdelávaní žiakov a študentov. Prihlásené práce pedagógov hodnotila dvanásťčlenná odborná komisia na základe štyroch kritérií:
- rozsah a originalita využívania nástrojov informačných a komunikačných technológií,
- metodický prínos a kvalita práce,
- aktuálnosť,
- progresívnosť práce a atraktívnosť pre žiakov a študentov.
Jej predseda, prof. RNDr. Ján Pišút, DrSc. , z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý je zároveň odborným garantom pre prírodovedné predmety v projekte Kurikulárna transformácia stredoškolského vzdelávania, uviedol: „ Súťaž vysoko prekročila očakávania komisie. V prvom rade ma potešil celkový trend prác, ktoré dokumentovali, že učitelia nielenže využívajú informačno-komunikačné technológie, ale majú aj veľmi moderný názor na to, ako ich využívať. Mnoho prác priamo ukázalo, že učitelia využívajú počítače na motiváciu detí učiť sa. Príjemným prekvapením boli pre mňa práce učiteľov zo špeciálnych škôl. Zároveň oceňujem výbornú organizáciu súťaže zo strany Slovak Telekomu a s nim spolupracujúcich inštitúcií. Uverejnenie prác na webe bude určite inšpiráciou pre mnohých učiteľov. ” Názory ďalších členov odbornej komisie sú uvedené v prílohe č. 1. tejto tlačovej správy.

Cena Slovak Telekom bola vyhlásená v troch kategóriách. Do kategórie Špeciálne školy bolo prihlásených 28 prác. Pedagógovia v nich detailne popísali, ako moderné technológie pomáhajú pri vzdelávaní hendikepovaných detí všeobecných predmetov, cudzích jazykov, ako aj špeciálnych odborných predmetov, ktoré rozvíjajú ich schopnosti a zručnosti. Do kategórie Základné školy prihlásili pedagógovia 93 prác, čím vytvorili najpočetnejšiu skupinu. Z nich najviac až 23 sa venovalo metodike výučby na hodinách matematiky a 10 výučbe žiakov na 1. stupni. Početné zastúpenie mali aj práce týkajúce sa cudzích jazykov, fyziky a prírodovedy. Kategóriu Stredné školy reprezentuje 65 prác, z ktorých jednu tretinu tvorili poznatky učiteľov odborných predmetov. Najsilnejšie zastúpenie s 29 prácami mali stredné odborné školy a 27 gymnázií.

Popri absolútnych víťazoch, ktorí získali 30 000 Sk, práce pedagógov umiestnených na druhom mieste boli odmenené sumou 20 000 Sk a na treťom mieste 10 000 Sk. Do súťaže prišlo veľké množstvo vynikajúcich prác, preto sa spoločnosť Slovak Telekom a odborná komisia rozhodli, že okrem prvých troch miest udelia aj tri čestné uznania v každej kategórii s finančnou odmenou 2 000 Sk. Zoznam odmenených autorov je uvedený v prílohe č. 2.

Miroslav Majoroš, predseda predstavenstva a prezident spoločnosti Slovak Telekom, ktorá súťaž vymyslela a zorganizovala, priblížil cieľ súťaže: „ Podpora informatizácie školstva patrí medzi základné piliere našich aktivít v oblasti spoločenskej zodpovednosti. Chceme pomôcť zlepšiť a zmodernizovať celý systém vzdelávania na základných a stredných školách. Najdôležitejším kľúčom ku kvalitným školám sú progresívni učitelia, ktorí prostredníctvom najmodernejších technológií vedia pripraviť našim deťom atraktívne a príťažlivé hodiny. Našou súťažou sme chceli dosiahnuť, aby sa všetky dobré nápady mohli rozšíriť na celé Slovensko. “

Príloha č. 1:

Výber názorov niektorých členov odbornej komisie o súťaži :

RNDr. Ľudmila Jašková, členka komisie kategórie Špeciálne školy
“ Bola som milo prekvapená, našla som práce, ktoré ma oslovili, nielen ako učiteľa a odborníka, ale aj ako rodiča. Boli to najmä práce z oblasti logopédie a výučby cudzích jazykov. Najviac som však bola fascinovaná prácami, ktoré sa venovali ťažko mentálne postihnutým a viacnásobne postihnutým. Uvedomila som si, že bez počítačov by sa od detí veľmi ťažko získavala spätná väzba, alebo by sa dosahoval len malý progres. Vďaka nim sú schopné detičky vyvíjať sa oveľa rýchlejšie, sú oveľa viac motivované... “

PaedDr. Miroslav Chudý, člen komisie kategórie Špeciálne školy
„ Unikátnosťou tejto súťaže je, že práce vo virtuálnej knižnici, môžu poslúžiť aj iným školám a nemusia objavovať to, čo inde už majú objavené a zabehnuté. Veľmi pozitívne hodnotím aj skutočnosť, že k edukačným balíkom, ktoré sú bežne k dispozícii, boli prezentované programy, ktoré sú vhodné pre deti s postihnutím. Dôležitá je aj skutočnosť, že učitelia v týchto školách dokážu si získať informácie o hardvérovom vybavení, napr. o špeciálnych klávesniciach pre deti s narušenou motorikou a veci súvisiace s ovládaním počítača. Môj názor je, že kategória Špeciálne školy splnila svoj účel a zostava len dúfať, že sa bude opakovať aj v ďalšom roku... . “

Doc. RNDr. Viera Lapitková, PhD, členka komisie kategórie Základné školy:
“ Podľa mňa by si ocenenie zaslúžil oveľa väčší počet prác. Som veľmi rada, že tie práce budú aj verejne prístupné pre ostatných učiteľov, pretože tam bolo mnoho metodických a tvorivých nápadov. Zaujalo ma, že učitelia sa snažia využívať nielen internet, rôzne webové stránky, ale aj kamery, digitálne fotoaparáty, dokonca vyrábali vlastné CD a DVD. ”

RNDr. Vladimír Repáš, člen komisie kategórie Základné školy:
„ Väčšina prác bola veľmi pekne prepracovaná po metodickej stránke. Cenné boli tie, v ktorých učitelia popisovali svoj skúsenosti s IKT technikou, realizované na vyučovaní. Takéto práce budú veľkým prínosom aj pre ostatných učiteľov. Osobitne cenné boli tie práce, ktoré spracúvali množstvo celoročných nápadov, čiže nie prácu za jednu vyučovaciu hodinu. Zaujímavé bolo sledovať ako sa učitelia a žiaci navzájom pozitívne motivovali... “

PaedDr. Zoltán Gálik, člen komisie kategórie Základné školy:
„ Očakával som, že najviac bude zastúpený druhý stupeň a prírodovedné predmety. Ukázalo sa však, že prvý stupeň mal nielen silnejšie, ale aj kvalitnejšie zastúpenie. Vyhrali totiž všetky prvé tri miesta. “

PaedDr. Soňa Gažáková, kategória Stredné školy:
„ Obsahová úroveň prác bola veľmi vysoká a rôznorodá. Páčilo sa mi, že sa prihlásili aj učitelia, ktorí majú len základne skúsenosti s využívaním IKT. Napriek tomu zúročili svoje počítačové zručnosti a vlastné didaktické skúsenosti s modernými technológiami, ktoré poskytli aj pre ďalších kolegov. "

RNDr. Michal Winczer, kategória Stredné školy:
„ Je veľmi prínosné pre verejnosť, že všetky práce sú zverejnené na webovej stránke. Môžu sa tak inšpirovať a motivovať seba aj žiakov. Dúfam, že vďaka 1. ročníku súťaže sa v budúcom roku prihlásia ďalší pedagógovia a virtuálna knižnica sa rozšíri. “

Príloha č. 2 : Víťazi súťaže Cena Slovak Telekom

Kategória Špeciálne školy
1. miesto Mgr. Jarmila Strechová Možnosti využitia IKT v predmete slovenský jazyk na špeciálnej ZŠ a pri práci so žiakmi s dyslekciou a dysgrafiou Špeciálna ZŠ, Drietoma 453
2. miesto Mgr. Martina Rzymanová Využívanie IKT pomôcok pri vyučovaní žiakov vzdelavaných podľa osnov c-variant špeciálnych škôl ŠZŠ, Partizánska 2, Poprad
3. miesto PaedDr. Janka Heringhová Možnosti využívania IKT pri vyučovaní AJ v ZŠ pri zdravotníckom zariadení ZŠ a MŠ pri FN v Nitre, Špitálska 6, Nitra
Čestné uznanie Mgr. Rastislav Bálint Využitie IKT v ŠZŠ Hnúšťa ŠZŠ, Zápotockého 127, Hnúšťa
Čestné uznanie PaedDr. Katarína Kováčová Skicár ŠZŠ a Praktická škola, Pribinova 16/1, Malacky
Čestné uznanie PaedDr. Zuzana Vaňová Integrovaní žiaci vo svete počítačov Špeciálna škola, Malinovského ulica, Partizánske

Kategória Základné školy
1. miesto Mgr. Peter Pallo Efektívne využitie IKT na prvom stupni ZŠ ZŠ Rudolfa Dilonga, Oslobodenia 895/16, Trstená
2. miesto Mgr. Janka Fáberová Ako využívam IKT vo svojej práci ako učiteľka na 1. stupni ZŠ ZŠ s MŠ Kalinovo, SNP 158/20, Kalinovo
3. miesto Mgr. Juliana Zajacová Využitie software Cabri vo vyučovaní geometrie na ZŠ ZŠ a MŠ, Nám. SNP 4, Uhrovec
Čestné uznanie Mgr. Anna Jánošková Využitie IKT na prvom stupni ZŠ ZŠ F. E. Scherera, E. F. Scherera 40, Piešťany
Čestné uznanie RNDr. Danica Božová Poznávanie prírodnín prostredníctvom svojpomocne vytvorených počítačových programov a digitálnych fotoalbumov na vyučovaní prírodopisu na ZŠ ZŠ, Mierová 134, Svit
Čestné uznanie Mgr. Ibolya Straussová Keď sa chce, tak sa dá ZŠ Rehoľná 2, Košice

Kategória Stredné školy
1. miesto PaedDr. Jozef Beňuška Digitálna učebnica fyziky Gymn. Viliama Paulínyho - Tótha, Gogoľova 18, Martin
2. miesto RNDr. Marta Mlynarčíková Dynamická a interaktívna matematika Gymn. P. O. Hviezdoslava, Hviezdoslavova 20, Kežmarok
3. miesto Ing. Kvetoslava Danková Nadštandardné ekonomické vzdelávanie na gymnáziu s využívaním najnovších prostriedkov moderných informačných a komunikačných technológí Gymn. sv. Tomáša Akvinského, Zbrojničná 3, Košice
Čestné uznanie Ing. Jozef Kopřiva Využitie IKT v predmete chov hospodárskych zvierat Stredná poľnohosp. škola, Na lúkach 18, Levice
Čestné uznanie PhDr. Tatiana Belovežčíková Internetová komunikácia ako podporný prostriedok výuky AJ Gymn. , Konštantínova 64, Stropkov
Čestné uznanie Mgr. Juraj Sabol Slovenčinári, máte e-mail! Gymn. J. A. Raymana, Mudroňova 20, Prešov

O spoločnosti Slovak Telekom, a. s.
Slovak Telekom, a. s. , je dynamicky sa meniacou spoločnosťou s dlhoročnou tradíciou na slovenskom telekomunikačnom trhu. Zároveň je vedúcou spoločnosťou v poskytovaní moderných telekomunikačných služieb na Slovensku. Vlastní a prevádzkuje telekomunikačnú sieť, ktorá pokrýva celé územie Slovenskej republiky, poskytuje národné a medzinárodné hlasové služby, ako aj široké portfólio dátových služieb. Slovak Telekom, a. s. , je lídrom v poskytovaní prístupu ku širokopásmovému internetu a dynamicky rozvíjajúcim sa operátorom poskytujúcim služby v oblasti internetovej zábavy. Dokončením digitalizácie siete prostredníctvom technológie NGN sa Slovak Telekom, a. s. , stal operátorom prevádzkujúcim jednu z najväčších IP NGN sietí na svete medzi operátormi prevádzkujúcimi fixné siete.
Slovak Telekom, a. s. , je súčasťou nadnárodnej skupiny firiem Deutsche Telekom Group (Frankfurt, Amtlicher Handel: DTE/NYSE: DT). Majoritným akcionárom Slovak Telekomu, a. s. , je spoločnosť Deutsche Telekom AG s podielom 51 % akcií. Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky vlastní 34 % akcií a Fond národného majetku Slovenskej republiky 15 % akcií.
Slovak Telekom, a. s. , je 100 % vlastníkom spoločnosti T-Mobile Slovensko, a. s. , ktorá je poskytovateľom širokého portfólia služieb mobilnej komunikácie. T-Mobile Slovensko, a. s. , patrí do skupiny T-Mobile International, jednej z najväčších mobilných komunikačných spoločností na svete.
T-Com je obchodnou značkou spoločnosti Slovak Telekom, a. s. , pre poskytovanie produktov a služieb pevnej siete.
O skupine Slovak Telekom
Skupinu Slovak Telekom tvoria materská firma Slovak Telekom, a. s. , a jej dcérske spoločnosti T-Mobile Slovensko, a. s. , RK Tower, s. r. o. , RK Transmission, s. r. o. (spoločnosť je v likvidácii), Zoznam, s. r. o. , a Zoznam Mobile, s. r. o. , TBDS, a. s. Súčasťou spoločnosti Slovak Telekom, a. s. , sú i jej odštepné závody, Rádiokomunikácie, o. z. , a Call Services, o. z. Skupina Slovak Telekom ako jediný poskytovateľ komplexných telekomunikačných služieb na Slovensku svojim zákazníkom ponúka služby pevnej siete, mobilnej komunikácie, pripojenie do internetu, internetový obsah, dátové služby, predaj koncových zariadení, služby šírenia rozhlasového a televízneho vysielania či služby komerčného call centra.
Všetky informácie o skupine Slovak Telekom záujemcovia získajú na internetovej stránke www.slovaktelekom.sk. Aktuálne informácie o produktoch a službách pevnej siete poskytovaných pod značkou T-Com získate na www.t-com.sk alebo na bezplatnom čísle Centra služieb zákazníkom 0800 123 456.
 

Vyberte región